Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na nieprawidłowe konto

1 of
Wstecz Dalej

O Firmie

  • ID Firmy: 1698

  • Dodane: 2 maja, 2020

  • Wyświetlenia: 594

Opis

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto – Wkrótce wprowadzą w bycie zmienione przepisy ustawy o usługach finansowych, które pozwolą odzyskać pieniądze przelane omyłkowo na złe konto. Rzecznik Finansowy radzi kiedy toż dokonać.
Nowelizację ustawy o usługach finansowych prezydent podpisał 27 kwietnia. Nowe regulacje zaczną wchodzić w ciągu 3 miesięcy po pracy ustawy w Dzienniku Ustaw.

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto

 

– Z apeli do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na złe konto, był źródłem wielkich problemów. W ekstremalnych wypadkach klienci tracili w ten możliwość pieniądze, gdyż nie było procesu zmuszającego odbiorcę do obrotu środków. Dzięki tej kolei w większości przypadków kupimy je nawet w czasu paru dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

3 DNI NA POINFORMOWANIE BANKU
W realizacji pomyłka we określeniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta innego użytkownika (o co szczególnie łatwo przy dużych przelewach tworzonych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta albo nawet wykonały przelew na konto podane np. w artykułach informacyjnych. Do ostatniej chwile, nie było doskonałej i ciągłej procedury odzyskiwania takich środków. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych użytkowniku, co uniemożliwiało złożenie pozwu w stosunku.

Po kolejach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na niskie konto będzie przedstawiał swój bank lub SKOK o tym fakcie. Tenże będzie miał 3 dni na poinformowanie konsumentowi o braku i konwencjach braku zwrotu sposobów w ciągu 30 dni.

– Zwrot środków będzie spełniany na profesjonalny rachunek techniczny, co zapewnia pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, partner w ciągu 1 dnia codziennego będzie dawał je na konto klienta. Jeżeli w sprzedaż zaangażowanych istniałoby dwóch dostawców termin wydłuży się do paru dni codziennych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w przedsiębiorstwie Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w ciągu 30 dni, bank lub KROK będzie przymuszony do przekazania płatnikowi danych klienci.

– Zapewni to silne dochodzenie chcenia na trasie sądowej. Podstawę prawną być będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy roszczenie płatnika jest korzystne – mówi Bartosz Wyżykowski.

W realizacji znaczy to, że klient omyłkowego przelewu, który nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie przymuszony do tego wyrokiem sądu i poniesie dodatkowo wydatki połączone z procesem.

Powodem do zrealizowania proponowanych kolei były fakty proponowane przez klientów do Rzecznika Finansowego. Stały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach prac Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został wyznaczony przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w obiekcie formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o potrzeby obywateli, które były tematem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Porad Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub wezwanych do pomocy w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Cywilnych oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

Tagi :

Komentarze

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o